Pracowałeś w Niemczech ? Przyjdź a sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się zwrot podatku.

O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może się starać każdy, kto pracował w Niemczech i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer). Rozliczyć się z urzędem skarbowym (Finanzamt) możemy do 4 lat wstecz. Co do zasady, podatnik nie ma obowiązku rozliczenia się z Urzędem Skarbowycm, chyba że spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
– podatnik ma nadany Steuernummer (Niemiecki NIP),
– podatnik ma przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową – Steuerklasse 3 lub 6,
– podatnicy mający zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec (Gewerbe),
– osoby pobierające świadczenia w Niemczech.
Osoby które nie posiadają obowiązku rozliczenia nie muszą składać deklaracji, jednak urząd (Finanzamt) może wezwać do rozliczenia się. Wtedy rozliczenie jest obligatoryjne. Od roku 2014 osoby, które rozliczały się już w poprzednich latach powinny rozliczać się na bieżąco. Niedotrzymanie tego terminu może skutkować wezwaniem z urzędu niemieckiego z naliczonymi karami. (wzór wezwania możesz zobaczyć tutaj…)

Wymagane dokumenty:

  1. Lohnsteuerkarte lub Lohnsteuerbescheinigung (roczna informacja o dochodzie od niemieckiego pracodawcy wzór tutaj… ),
  2. Dowód osobisty,
  3. Numer konta bankowego do zwrotu podatku (najlepiej w walutowe),
  4. Zaświadczenie o dochodach z Polskiego Urzędu Skarbowego na druku EWR/EU – druk zaświadczający o wysokości dochodów osiągniętych w Polsce za dany rok podatkowy. (druk do pobrania poniżej)
  5. W przypadku posiadania uczących się dzieci w wieku pomiędzy 16 a 25 rokiem życia zaświadczenie ze szkoły. (druk do pobrania poniżej)

W przypadku małżeństwa:

  • Dowód osobisty partnera,
  • Zaświadczenie o dochodach z Polskiego Urzędu Skarbowego na druku EWR/EU partnera

 

Na rozliczenie niemieckiego podatku mamy 4 lata. Czas oczekiwania na zwrot to około 6 miesięcy. Termin ten jest terminem „umownym”, gdyż w przepisach niemieckiej administracji skarbowej jest zapis: „rozliczenie podatku po skompletowaniu dokumentów jest dokonywane najszybciej jak to jest możliwe” i czasami czas oczekiwania jest krótszy. Wynikiem rozliczenia jest decyzja wydana przez Finanzamt wysłana na adres zamieszkania podatnika.

 

Wniosek EWR do Polskiego Urzędu Skarbowego

Zaświadczenie o nauce